Apie Tarptautinį valiutos fondą

grįžti į „Dominique Strauss Kahn et al.

GDP PPP per capita 2007 IMF

Image via Wikipedia

Kas tai? TVF yra institucija, kuriai šiais laikais patikėtas globalus darbas – dorotis su ekonominėmis krizėmis. Bent jau jie patys suteikia sau tokią poziciją. Įkurtas po Antrojo pasaulinio karo, kad nuniokotam pasauliui būtų lengviau lipti iš savo užvirto mėšlo. Nuo Didžiosios depresijos nukentėjo tarptautinė prekyba, valiutų kursai ir labiausiai – valiutų turėtojai. Tad valiutų rinkai prižiūrėti TVF ir buvo įkurtas. Narės sutarė dėl stabilaus valiutų kurso dolerio, o JAV atveju – aukso, atžvilgiu. Ši sistema žlugo 1971 m., po Richardo Nixono batu. Geras bandymas, deja, nepavykęs. Dabar visa Pietų Amerika žvygauja, kai JAV dolerius spausdina.

Kokiu būdu TVF kovoja su krizėmis? Tam tikra prasme TVF yra paskutinysis kreditorius. Jei valstybės ekonomika atsiduria tokioje subinėje, kad tarptautinės rinkos skolintojai nesiryžta jai skolinti (nes, trumpai tariant, valstybė nebeuždirba pakankamai), tai į pagalbą ateina TVF. Pagalba, savaime suprantama, ne už dyką, mat kitu atveju TVF labai greitai bankrutuotų. Besiskolinanti pusė sutinka kartu su paskola įsileisti TVF į savo vidaus ekonomikos reikalus ir tvarkytis daugmaž taip, kaip TVF reikalauja. Tai reiškia, kad realiai TVF ima rūpintis, kaip paskolinti pinigai panaudojami, kad po kiek laiko valstybė sugebėtų paskolą grąžinti. Tai, žinoma, pavyksta ne visuomet, tačiau toks yra siekinys.

Blogio imperija.

Tiesa, nereikia TVF painioti su Pasaulio banku, kurio prioritetai yra šalių kreditavimas, siekiant skatinti jų ekonomikos augimą. Tikiuosi pastaroji pastraipa paaiškina, kodėl Lietuva, kuriai taip ir neprireikė skolintis iš TVF, yra geresnėje situacijoje nei Latvija, Graikija, Ispanija, Portugalija ar Airija. Gebėjimas pasiskolinti tarptautinėje rinkoje rodo, kad mūsų ekonomika pasitikima pakankamai, vadinasi, ekonominiai rodikliai dar nėra tragiški. Už ekonominį suverenumą mokame galbūt šiek tiek daugiau, tačiau išmanantys žmonės nusprendė, kad tiek sumokėti mes pajėgūs.

Tačiau dabar TVF susiduria su sunkumais Euro zonoje. Tas niekam ne naujiena – kai kurios Euro zonos šalys į ekonominį burbulą įsitraukė akivaizdžiai per smarkiai. Net po kelis kartus. Antrąjam Graikijos išpirkimui pritarė ir G8, savo ruožtu, TVF pritarė G8 programai, skirtai Šiaurės Afrikai ir Artimiesiems Rytams. Tačiau, pyst – suima Dominique’ą Straussą Kahną. New Yorke. Šis, žinoma, atsistatydina po poros dienų ir TVF lieka be savo generalinio direktoriaus. Fucking great.

Nesileidžiant giliau į tai, kas ką norėjo parūrinti, žiūrim ką turim. Tradiciškai Pasaulio bankas buvo valdomas amerikiečio, o TVF – europiečio. Kažkur ten TVF slankioja ir amerikonpalaikis, kažkieno kažkoks pavaduotojas kažkokiais klausimais. Tačiau bendra tendencija tokia. Ji tokia, panašu, išliks ir skiriant naująją generalinę TVF direktorę. Kas ji tokia?

Captain Obvious

Christine Madeleine Odette Lagarde, Prancūzijos Ekonomikos, finansų ir pramonės ministrė – būtent jos kandidatūrą parėmė ir G8. Forbes žurnalo išrinkta 17–ąja įtakingiausia pasaulio moterimi, ši kraupokai atrodanti moteriška turi rimtą politinį bagažą. Tiesa, nuo DSK ji skiriasi vienu esminiu dalyku – DSK buvo ekonomistas pagal išsilavinimą, o Ch. Lagarde – ne ekonomistė. Kyla įtarimų, kad postas politinis, tiesa? Nenoriu nuskambėti kaip Captain Obvious, bet sykį jau nuskambėjau, tai ką padarysi.

Kitas kandidatas – Agustín Guillermo Carstens Carstens (be bajerio). Meksikos ekonomistas, turintis daugiau nei reikia darbo patirties bei išsilavinimo. Be politikos tokią Ch. Lagarde jis iš konkurencinės kovos išspirtų jai net neprasidėjus. Tačiau sužaidė du dalykai: TVF turėjo likti europietiškas, o ir Nicolas Sarkozy nemėgsta konkurencijos. Tad štai – turim ką turim.

J. M. Keyneso vaikų, TVF ir Pasaulio banko, turėčiau nemėgti iš idėjos. Turiu pripažinti, TVF intervencija atrodo kiek žiaurokas valstybės suverenumo pažeidimas. Kita vertus, jei neatiduodi skolų, lauk skolų išmušinėtojų. Dar man su Pasaulio banku nevisai aišku, kas ir kaip, tačiau TVF atrodo kaip viena tų neskanių kairiųjų būtinybių. Norėtųsi, kad žmonėms nesinorėtų tos naujos Audi A8 paskolos, kuriai jie negali net teoriškai išnešti. Tačiau durnų žmonių yra dauguma. Kažką dėl to daryti gal ir reikia. Nors ką aš išmanau. Net jei mano mėgstama frazė freedom to act must include the freedom to fail, dėl tokių globalių dalykų aš nevisai apsisprendęs. Tad didelio pointo šitame rašinėlyje neieškokit. Galbūt tik poros gerų linkų.

Reklama

4 thoughts on “Apie Tarptautinį valiutos fondą”

 1. ech said:

  Šiaip gal ir nereiktų visko bandyt sumest į kairę dešinę, nes labai lengvai persistengt galima, bet..
  IMF ir WB blogio imperija ir vadina dažniausiai kairieji dėl to, jog dažnai jų sąlygos paskolų suteikimui būdavo smarkiai deriaguliacinės ir taip ganėtinai suvariusios galimybę normaliai tvarkyti valstybinį sektorių daugeliui valstybių, kurioms reikėjo paskolos.
  Kad atsirado su Keynes’o idėjom, tai viena, nors ten turbūt buvo labiau atvejis, kad ar taip, ar taip kažko panašaus reikėjo praktiškai ir idėjos nebuvo pirmoj vietoj. Bet, kad tiek IMF tiek WB nuo savo pirminio varianto, kuris ir buvo taip kaip sakai, kad padedam, o jei netinka – baudžiam, ganėtinai nuėjo į šalį ir tapo labiau politiniu įrankiu sutvarkyt viską kaip reikia. O šitą politinių įrankių naudojimą, kad sutvarkyt kaip reikia galima tiek kairei tiek dešinei prikišt vienodai smarkiai.

  • Turbūt, kad nereikėtų. Nors įvardindami kaip gravitaciją vienon ar kiton pusėn atliekame didaktinį vaidmenį – labai trumpa fraze apibūdiname didelį kiekį organizacijos, asmens ar reiškinio savybių.
   Dėl paskolų sąlygų sutinku, jog būtent jos sukelia daugiausiai pykčio. Kita vertus, kaip ir sakiau, paskutinis kreditorius, todėl ir reika skolintis tarptautinėje rinkoje, kol dar gali. Patys TVF ir PB patys siejasi su J. M. Keynesu, giliau, tiesą sakant, ir nekapsčiau, tad gali būti kaip Jūs sakote.
   Visas reikalas yra tas, kad generaliniai direktoriai TVF nuolat yra kairės ekonominės politikos auklėtiniai. Pastaruoju metu – prancūzai. Augustin Carstens – Čikagos universiteto auklėtinis, tad su juo gali būti bėdos, todėl jo ir nereikia. Tačiau tai tik mano spekuliacija, nes politika akivaizdžiai užgožia šio posto prieinamumą, ekonominės pažiūroms nepalikdama vietos.

 2. ech said:

  Nu, kad vien kairieji buvo IMF generaliniais direktoriais, tai nesutikčiau. Žiūriu va, prieš DSK buvo ispanas Rato, kuris atrodo konservatorius buvo, dar prieš tai – vokietis krikščionis demokratas. Tą naują prancūzę irgi nežinau ar kairiąja vadint galima, nors prancūzai vistiek turi tą savo pokrypį, palyginus daugelis. Gaunas, kad čia labiau svarbu, kad būtų savas iš Europos, o ekonominės/politinės pažiūros tiek jau to. DSK irgi siųlė Sarkozi, nors jie kaip ir oponentai Pranzūzijoj viens kitam.
  Bet idomiausias dalykas, kas man dabar pasirodė, tai kad kairieji IMF, WB ir dar gal kokią WTO ištisai kritikuoja, kad organizacijos per daug dešiniosios, o dešinieji – kad per daug kairiosios. Suprask dabar kas ten per velnias iš tikrųjų 🙂

 3. Na, Rodrigo Rato yra Berkeley koledžo auklėtinis, augęs centristas tarp dominuojančios kairės. Horstas Köhleris taipogi nominuotas 2004 be kitų ir Bavarijos Krikščionių Socialistų Partijos. Apie jo baigtą universitetą nežinau ničnieko. Tačiau, kaip minėjau, spekuliuoju, tad bala nematė. Pažiūros, galimas daiktas, išties px.
  Su tuo politiniu spektru labai sudėtinga, nes net dviejų ašių, panašu, neužtenka sukrauti visko. Tad nenuostabu, kad politine kaire ar dešine nesunku apkaltinti. Paprastai reikėtų konkretų kriterijų pasirinkti. Mano atveju, kažkur jau minėjau, pasirinktas kriterijus yra turto perskirstymas. Tačiau argi kaltindamas kas nors pasivargins…

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s