Pavojingiausi mokslinikai?..

grįžti į „Kuopiamės savo daržą

Kartais į facebooką atsisuki tais momentais kai tai, kas yra daug svarbiau (praktiškai bet kas) nebesirašo. Paprastai tuo pačiu metu atsiverti ir ką nors youtube. Šį kart ta persikrovimo medžiaga tapo dar vienas (jau turbūt galima sakyti eilinis) disputas apie dievo egzistavimą. Kas nesusipažinęs – payoutubeinkit Richard Dawkins, Christopher Hitchens, Neil DeGrasse Tyson, Phil Dennett.

Bet kokiu atveju, ir šiuo, ir visais kitais atvejais (www.fora.tvwww.ted.com), pasigendu istorikų indėlio į globalių klausimų sprendimus. Ir galvoju – kodėl? Kodėl The Economist straipsniuose laikas nuo laiko prasimuša H. Lowmianski ar Z. Norkaus pavardės, o tokiose globalaus mąsto diskusijose istorikai nesušmėžuoja. Kodėl, svarsčiau… Ir sugalvojau. Nuostabų paaiškinimą. Dėl to, kad istorikai yra patys pavojingiausi mokslininkai. Ir taškas.

Mat kuomet kyla diskusija apie tai, ar viduramžiais buvo atšilęs klimatas, ar ne, imami duomenys iš antarkties, o istorikų teiginiai (apie vynuogynus Anglijoje ar dirbamą žemę Grenlandijoje) lieka pamiršti – nes per daug netikslūs. Ir grafiko nėra, kurį būtų galima blankiau įterpti į hockey stick graph. Beje, blankieji duomenys visada būna įdomiausi, todėl A. Goras savo visus politinius apdovanojimus ir dar daugiau laimėjusiame šūdfilmyje blankiosios dalies nerodo. Nes gali kilti klausimų. Istorikai, kaip ta blankioji dalis – pavojingi, kas be ko. Mat šneka apie tai kaip buvo. Ne apie tai kaip galėjo būti, o apie tai kaip buvo. Ir kas baisiausia, jei sakysi, kad jie neteisūs, jie pateiks įrodymų. Atkaklesnieji net pagrįs, kodėl įrodymai patikimi. O tokį mokslą tik įleisk į bažnyčią, tai ir ant altoriaus prišiks. Kita vertus, paveikslai su Londono ledo mugėmis ant Temzės – labai sveikintina. Nes jie gražūs (juokauju).

Lygiai kaip ir diskusijoje apie dievo egzistavimą. Žinoma, niekas nekalba apie Jėzaus asmenybės istorinį pagrįstumą, nes tai galėtų daryti tik istorikas. O ką jei jis pasakys ką nors negerai?.. Juk tada nebeišeis diskutuoti toliau – teks imti ir patikėti. Arba nepatikėti – tuomet atsidurtum labai nepatogioje situacijoje. Tačiau kuo toliau tuo skaudžiau, girdėdamas tuos pačius argumentus ir tuos pačius atsakymus į tuos pačius klausimus, imu pastebėti diskutuojančiųjų paviršutinišką požiūrį į istorinius ir socialinius faktus; kokiu būdu jie iš to išsisuka – nekviesdami istorikų. Nes tie žino geriau, o tada – ir knygų mažiau pirks, ir politinis korektiškumas gali nukentėti. Negerai, nes istorikai pateikia tik tai, ką jie gali pateikti. Na ir kas, kad fizikai susprogdino atominę bombą – davė atominę elektinę. Na ir kas, kad chemikai sukūrė kare naudotas dujas – jie padėjo sukurti Viagrą. O už tokį pasiekimą – viskas atleistina.

Lygiai kaip negalime suderinti Viduramžių šiltojo periodo su Ledo ritulio lazdos grafiku, kaip nepavyksta suderinti mokslo ir religijos – niekada nepavyks suderinti politikos ir istorijos. Visą laiką politika į istorikus žiūrės įtariai – kadangi dauguma jų rašo pakankamai neįdomiai, kad niekas tų knygų nepirktų, kol istorikas sukasi savo virtuvėje – viskas gerai. Viešumoje, kita vertus – tai pats pavojingiausias mokslininkas.

Reklama

1 thought on “Pavojingiausi mokslinikai?..”

  1. docentas said:

    Kodėl taip jau skaitai, kad istorikai yra pavojingi?

    Kaip pasakei apie istorikus, kad “Ir kas baisiausia, jei sakysi, kad jie neteisūs, jie pateiks įrodymų.“ Bet taip yra visoje tradicinėje mokslinėje visuomenėje. ( plokščios žemės faktorius ). Pateik jiems mokslinius duomenis yra jie nieko nepripažins kas nesutiktu su jų darbais ir kas nepritaptu prie jų mokslinės karjeros

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s