Žymos

, , ,

hitchcock_lion

apytiksliai šitaip įrašinėjami Leo Lenox podcast’ai.

Pažadėjau jums šitai paaiškinti, tad štai imu ir aiškinu. Aiškinu, ar tiksliau – aiškinuosi, nes mano auditorija yra įpratusi mano rašinius skaityti, o ne jų klausyti, todėl gali būti pagrįstai sutrikusi. Todėl pirma atsakysiu į kelis klausimus, o po to pasidalinsiu gabaliuku patirties „Leo Lenox podcast’ą“ publikuojant. Jei nesate sutrikęs, o norite perskaityti ką nors įdomaus, labai maloniai prašau spustelėti čia.

  • Kas? „Leo Lenox podcast’as“ – tai prie kas antrą pirmadienį pasirodančio tinklaraščio įrašo pridedama tinklalaidė, (podcast’as). Straipsnio turinys ir tinklalaidės tema yra tapatūs. Nėra jokio skirtumo tarp informacijos, kurią gaus skaitantis žmogus ir tos, kurią gaus besiklausantis laidos.
  • Kam? Daliai jūsų tinklalaidė yra visai neaktuali – jūs tik skaitykite, skaitykite, aš Jus ir taip labai mėgstu. Dalis jūsų jau klausotės kitų tinklalaidžių savo mobiliuosiuose įrenginiuose – jums aiškinti, kam jos reikalingos, nereikia. Tačiau dalis jūsų turit vieną kitą gabalėlį neužimto laiko – galbūt einate į darbą ar važiuojate dviračiu, o galbūt piko valandomis stovite kamštyje automobilyje. Tinklalaidės tokiems žmonėms yra kaip tik – papildoma audio pramogos forma, šalia audio knygų bei muzikos. Būtent tuos žmones – tuos, kurie nedažnai prisėda prie kompiuterio rimtiems tekstams, o verčiau pasiklausytų radijo laidos automobilyje – ir noriu pasiekti, aprūpindamas juos bent dalimi turinio, kuris tenka mano tinklaraščio skaitytojams.
  • Kaip? There’s an app for that. Tinklalaidžių klausytis galite bet kokiu prie interneto prijungiamu mobiliuoju įrenginiu. Įtariu, daugumos jūsų atveju, tai būtų išmanusis mobilusis telefonas. Programėlių tam skirta gana daug – populiariausios būtų „DoggCatcher“ ar „BeyondPod“ „Android“, arba „iCatcher“ ar „Downcast“ iOS įrenginiams. Aš rekomenduoju kiek sudėtingesnes, bet daugiau galimybių suteikiančias „Stitcher Radio“ („Android“ ir iOS) arba „Double Twist“ (tik „Android“). Windows ar Mac aplinkoje tokias funkcijas atlieka VLC arba iTunes, bei daugybė kitų.

Kol SoundCloud (kuriame talpinamas „Leo Lenox podcast’as“) žaidžasi su beta versija, negaliu padoriai įkelti jos į podcastų direktorijas. Dėl to, bent jau kol kas, norėdami užsiprenumeruoti mano tinklalaidę turėsite rankiniu būdu (tik vieną kartą) į pasirinktą išmaniojo įrenginio aplikaciją įvesti šitokį adresą:

http://feeds.feedburner.com/leolenox-podcast

Arba, jei pilnas adresas atrodo per ilgas įvedinėti ranka:

http://goo.gl/bQ4aEu

Jūsų mobilusis įrenginys pasirūpins ir Jums praneš kaskart, kai į eterį bus paleista dar vienas „Leo Lenox podcast’as“.

Kaip publikuojama tinklalaidė?

Podcastas pačiu paprasčiausiu būdu aiškinant yra radijo laida, netiesiogiai transliuojama internetu. Atsiradę kartu su internetu ir išpopuliarėję su pirmaisiais iPodais, podcastai visą laiką laikosi kažkur interneto fone. Kaip, tarkime, tinklaraščiai. Lietuvoje, panašu, tai atsirado tik šiais metais, tad noriu su Jumis pasidalinti visa tinklalaidės distribucijos schema. Noriu parodyti, kokį kelią turi nukeliauti įrašas (A) – tinklalaidės .mp3 failas – kad patektų į jūsų tapšnoklius (B). Ar, jei kitaip pakreiptume viską, ką reikia padaryti, kad Jūsų tinklalaidė išvystų dienos šviesą.

podcast_infographic

Visų pirma reikia rasti serverį, kuris sutiktų jūsų tinklalaidę patalpinti (1). Aš turiu gyvenime ką veikti, todėl pats tingėčiau kuistis su nuosavu puslapiu, todėl ieškojau trečios šalies teikiamos paslaugos. Tinklalaidės hostingas yra specifinis, todėl įprastos tinklaraščių platformos tam netinka. Tačiau šiam reikalui jau dešimt metų, todėl paslaugų tiekėjų netrūksta. Negaliu pasakyti, kad išsinagrinėjau daug, bet ties „SoundCloud“ apsistojau dėl jų grotuvo, kuris neatrodo taip nykiai, kaip įgimtas WordPress mp3 grptuvas. Niekas tinklalaidžių tiesiai iš tinklalapio nesiklauso, todėl bent jau kaip dizaino elementas grotuvas turi būti padorus, bet čia tik mano nuomonė.

Įdomus hostingo variantas yra Amazon S3, apmokamas ne mėnesio mokesčiu su apribojimais, bet pagal atsisiuntimų kiekį. Be to jis vienintelis nesiūlo krūvos visiškai nebūtinų tinklalapių ir kitokių niekučių, todėl moki tik už tai, ko tau reikia (jei nereikia visokių niekučių, kaip man). Taip išeina, kad mokestis kas mėnesį, jei prižiūrėsite įrašomo mp3 failo dydį, gali būti visai nepajuntamas. Visų kitų skirtumai slypi tik kainoje, o ir tai nedideli. Bei niekučių kiekis ir pobūdis.

Tinklalaidė be RSS srauto ne tinklalaidė, tai vienas pagrindinių skiriamųjų jos bruožų (2). Paprastai tinklalaides talpinantys serveriai patys pasiūlo RSS adresą. Nepaisant to, turbūt gera mintis yra tą srautą nukreipti į „Feedburner’į“ ir viską daryti per jį. Jei kas nutiktų hostingo platformai (jei nuspręstumėte išsikraustyti), ilgai rinkta auditorija niekur nedingtų, nes jiems RSS srauto adresas nepasikeistų. Žinoma, reikia nepamiršti pažymėti visokiausių varnelių prie „I’m a podcaster“ ir prirašyti papildomos informacijos iTunes parduotuvei, kas užima šiek tiek laiko, bet ką dabar – tik vieną kartą.

Jei RSS srautą susiformatuoti pavyko sėkmingai, dabar reikėtų jo koordinates duoti stambiausioms podcastų direktorijoms (3). „iTunes Store“ čia neabejotinai yra lyderis, iš jos savo srautus renkasi visos mobiliosios tinklalaidžių programėlės. Just to be safe, galima apsilankyti ir kitose, pavyzdžiui, „Podcast Alley“, ar dar kokiose. Visos jos reikalauja atskirų registracijų, taip pat nuolatos kyla problemų dėl RSS srauto tinkamumo ir kitokių niekų, kaip, pavyzdžiui, konkretaus dydžio paveikslėlio, todėl prie šito irgi reikia pasėdėti. Tiesa, galima apsieiti ir su šiaip skelbiamu RSS srautu, bet podcastų direktorijos yra vienas nedaugelio dalykų šioje schemoje, kuris išties nekainuoja pinigų, todėl neverta to praleisti pro akis.

Galų gale, jūsų tinklalaidė turi turėti namus internete (4). Tai nėra būtina, bet yra pageidautina – bent jau tam, kad klausytojai galėtų ateiti išreikšti savo susižavėjimo jūsų nuostabiomis įžvalgomis, šmaikštumu ar dar kuo nors. Čia viskas paprasta, šiam tikslui gali pasitarnauti bet koks tinklaraštis, socialinio tinklo paskyra ar puslapis. Arba galite naudotis hostingo paslaugų tiekėjų niekučiais – bet vėlgi, jei nuspręstie keisti hostingo tiekėją, ko gero būtų smagiau, kad pačios tinklalaidės adresas nesikeistų. Antra vertus, jei nusipirksite domeną, šios problemos dings.

Patikėkite manimi, galimybės publikuoti savo tinklalaidę yra beribės. Tereikia užsinorėti ir tiksliai sugalvoti, kaip tą darysite. Tiesa, dauguma būdų yra mokami – daugiau ar mažiau. Tačiau sumos nėra didelės, vaikų maistui skirtų pinigų iš šeimos biudžeto tikrai neatims. Bet man atrodo, kad visai netyčia atradome, kodėl tinklalaidžių Lietuvoje faktiškai nėra. Viena, tai tik publikavimas reikalauja gana daug užsiknisimo – o juk net nekalbėjau apie techninius balso įrašymo bei garso redagavimo aspektus… Šie yra daug brangesni, nei publikavimas. Beigi reikalauja nemažai kitų – garso įrašymo įgūdžių. Apie juos kalbėsiu tuomet, kai jau būsiu susirinkęs visus savo techninius atributus.

Taip pat, hobiai, kurie kainuoja pinigus, nėra tokie smagūs, kaip nemokami hobiai, turbūt? Tai jūs man pasakykite. Tiek šiam kartui, klauskite, jei kas neaišku, komentuokite ir dalinkitės su tais, kuriems gali būti įdomu. Iki kitų susirašymų!

Reklama