Žymos

, , , , , ,

Image

Nereikia kelionių laiku. Užtenka keliauti į Islamo kraštus, jei norime įkvėpimo tolesniems siūlymams seime. (nuotrauka kažkieno, nepavyko surasti autoriaus)

Kaip žinia, mūsų seimo nariai yra bepročiai (išskyrus kai kuriuos) – tokie bepročiai, kad net savi konservatoriams sako, kad tai, kaip jie elgiasi, yra netinkama XXI a. į Vakarų pasaulį besiorientuojančiai valstybei.

Image

plakatas gal kiek ir isteriškas, bet esmė teisinga.

Patys konservatoriai teigia, jog elgiasi principingai. Negali ginčytis. Kvailai, bet principingai. Jie mano, kad kūdikėliai yra kūdikėliai nuo apvaisinimo ir jie turi teisę į gyvybę, kuri yra svarbesnė, nei bet kuri moters teisė. Tiesa, jie nelabai smarkiai moteris vertina apskritai, todėl argumentai iš moterų teisių perspektyvos nesuveiks, todėl ne apie tai šį kartą. Esu tikras, kas nors išsakys ir tuos argumentus. Grįžkime prie senstelėjusių vyrų, drąsiai neriančių moterims tarp kojų kūdikėlių gelbėti.

Jie važiuoja tuo arkliuku, nes klausimas „kada prasideda gyvybė“ yra itin sudėtingas ir čia nėra iš esmės jokio sutarimo tarp mokslininkų ar filosofų. Tačiau panašu, kad nusistovi sutarimas tarp Europos įstatymdavių.

Europos valstybėse tai yra nuo 10 iki 18 savaičių, mediana – 12 savaičių, lygiai tiek, kiek yra Lietuvoje. Tokį limitą, pasak Tarptautinės planuotos tėvystės federacijos, nustačiusi dauguma Europos valstybių[1]. Ir Europa yra geras pavyzdys mums. Kodėl?

WHO Unsafe abortion incidence and mortality, 2012 [2], p. 5.

Todėl, kad pasaulio mąstu Europoje moterys beveik nemirė nekvalifikuotų asmenų atliekamo aborto metu dar 1990 metais, o dabar miršta dar mažiau. Tiesa, Rytų Europa vis dar tebėra Europos subinėje: Rytų Europoje 2008 metų duomenimis buvo atlikta apie 360 000 nesaugių abortų,  jų metu 11 % moterų mirė. Likusioje Europoje incidentų kiekis yra, vartojant ataskaitos terminologiją, negligible. Mes labai toli nuo Afrikos ar Azijos, bet mums reikėtų stengtis judėti priešinga linkme.

O abortų draudimais judame būtent link Afrikos:

„• Women are likely to resort to an unsafe abortion when faced with an unplanned pregnancy and provisions for safe abortions are restricted, unavailable or inaccessible.
• Where abortions are highly restricted by law, abortions are mostly unsafe.
• Where the abortion law is restrictive the unsafe abortion mortality ratio is high.“[2]

Tačiau ne tik mirtis gimdant kaimyno Petro žmonos draugės mamos rankose yra žinomas ir ištirtas abortų ribojimo ir draudimo padarinys ir net ne tik dar ir kūdikio mirtis kaimyno Petro žmonos draugės mamos rankose. Netrokštami vaikai miršta per pirmąsias 28 dienas du kartus dažniau, nei planuoti ir trokštami vaikai[3].

Abortų draudimas yra ir vienas iš socialinės stratifikacijos skatinimo būdų. Uždraudus abortus jie tampa turtingųjų privilegija (galinčių išvykti ten, kur abortai legalūs), o tokiu atveju aborto negalinčioms pasirinkti moterims arba lieka kliautis nekvalifikuotų asmenų pagalba ir rizikuoti gyvybe, arba gimdyti ir užkrauti šeimai nelauktą ir turbūt nepakeliamą finansinę naštą. Šioji gali pasireikšti dviem metodais: arba elgetaujantys vaikai, arba vaikas atimamas socialinių tarnybų ir auga vaikų namuose. O gal visgi Gyvybės langelis?..

Net nemėginsiu prilyginti aborto (Europos praktikos ribose) kontracepcijai, nes tuomet galėtumėme nuklysti labai toli. Tikiuosi, prezervatyvų draudimo šis seimas nesugalvos svarstyti. Taip pat žinau, kad mano argumentai remiasi moterų sveikatos siekiu, todėl nesitikiu, kad konservatyvių pažiūrų žmones tai įtikins. Bet pamėginsiu dėti paskutinį štrichą, tiesiai iš Pasaulio Sveikatos Organizacijos rekomendacijų sveikatos apsaugos sistemoms:

„Visa įstatymo apimtimi, visoms moterims turėtų būti teisiškai ir finansiškai prieinamos visos medicinos paslaugos, susijusios su abortu. […] Nacionaliniai standartai ir rekomendacijos turėtų būti paremtos moksliniais įrodymais, ir reguliariai atnaujinamos […] Naujos politinės iniciatyvos turėtų atspindėti geriausią moksliniais įrodymais paremtą praktiką.[4]

Jei šitai skaitote, mieli Seimo nariai, prašau: toliau sekime geriausia pasauline praktika, rūpinkimės moterų sveikata, nes nuo jos priklauso visuomenės sveikata. Nelįskite prie dalykų, kurie ir taip veikia visai neblogai, negadinkite jų. Kitą kartą pasisukus kalbai apie abortų draudimą, balsuokite „ne“.


[1] International Planned Parenthood Federation, Abortion: Legislation in Europe, p. 50.

[2] UNDP/UNFPA/WHO/World Bank Special Programme of Research, Development and Research Training in Human Reproduction (HRP). Unsafe abortion incidence and mortality. Global and regional levels in 2008 and trends, WHO Information sheet, 2012, p. 8.

[3] Cicely Marston, John Cleland The effects of contraception on obstetric outcomes. WHO, Geneva, 2004, p. 18.

[4] World Health Organization, Department of Reproductive Health and Research Safe abortion: technical and policy guidance for health systems. Second edition. 2012, p. 8.

Reklama