Žymos

, , , ,

iš iq.lt, VRK duomenys. Tie, kas praėjusiais rinkimais rinko A. Valinską, šįkart perėjo prie V. Uspaskich ir N. Venckienės. Kaip ir daugiau komentarų nereikia.

Neringa Venckienė pateko į seimą ir Kubilius nebeės mums gyvenimo! Juokauju. Pripažinkime, tokie rinkimų rezultatai buvo nuspėjami. Mane patį nustebino tik referendumo rezultatai – beveik 65 % Lietuvos gyventojų mėgaujasi Putino reguliuojamu gyvenimu. Aš nusivylęs.

Bet, sakiau, yra dvi geros naujienos. Pirmoji – žmonės atėjo balsuoti. Kaip 2000 metais. Tada, tiesa, taipogi buvo išrinkta nemažai politikai nesutvertų, kakučiais besimėtančių beždžionių. Bet žmonės atėjo balsuoti, ėmėsi iniciatyvos, pajudino užpakalius. Išreiškė savo neretai bevertę, neapgalvotą nuomonę. Ar buvo atvežti ir išreiškė kažkieno kito pageidavimą. Nes internetinis balsavimas yra blogis. Bet kuriuo atveju…

Kaip sakė Aurelijaus Katkevičiaus jaunesnysis, balsuoti šiais metais yra madinga. Gera mada. Bet kas dar geriau – aistros, kurias mačiau verdant internetuose, net kai rezultatai buvo gana aiškiai nuspėjami. Žmonės morališkai investavo į rinkimus, nuoširdžiai palaikė partijas ir kandidatus – visa tai ugdo pilietišką visuomenę. Politinės diskusijos, debatai (kurie tebuvo visiškoje infantilumo stadijoje) – visa tai yra labai labai gerai.

Kažkada sakiau, kad politinis spektras pamažu stabilizuojasi. Praėjusį kartą A. Valinskas gavo 15,1 % balsų. Šįkart naujokė buvo N. Venckienė ir tegavo 7,6 %. Progresas? Progresas. Kasmet vis mažiau durnių, jei manysime (kaip aš manau), kad V. Uspaskicho partijos ambicijos yra ilgalaikiškesnės, nei, pavyzdžiui, A. Valinsko ir Darbo Partiją reikėtų laikyti pastovia, jei ir nelabai ideologiškai apibrėžta,  politinės arenos žaidėja.

Antrasis džiaugsmas egzistuoja paraleliai tai pastabai: tikiuosi (man atrodo), kad pamažu balsuoti ateina vis labiau susivokę rinkėjai. Ir tai yra svarbesnis procesas, nei 4 metus valdysianti partija. Kodėl? Nes į savo politiką investavę žmonės (moraliai ar finansiškai) yra suinteresuoti išlaikyti savo valstybę savo rankose. Todėl kuo brandesni rinkėjai, tuo sunkiau bus juos įtikinti, kad, pavyzdžiui, Konstituciją reikia keisti ir suteikti daugiau galių prezidentui.

Nepaisant to, kad VAE projektas turės būti stumiamas per jėgą, o ir polėkio įgyvendinti trečiąjį ES energetikos paketą gali nelikti, balsavę jauni žmonės, aktyvūs viešosios erdvės veikėjai ir tikromis politinėmis batalijomis virstantys rinkimai yra daug geresnis demokratinės valstybės gyvavimo garantas. Ir dėl to aš labai džiaugiuosi.

p.s. internetinė liaudis sukrovė papildomus porą procentų ir libams. Sveikinu juos su tuo. Be to, visi, rašantys apie politiką, tikrai nestokos pajuokos vertų sprendimų. Čia toks dar vienas sidabrinis kraštelis.