Žymos

, , , , , , , , , , ,

Man atrodo Lietuva yra kankinama gamybos ir kūrybos fobijos. Gyventojai taip ilgai buvo maitinti tikrai tautiška idėja apie tai, kad mes visada buvom skriaudžiami, tik kovojom ir kovojom, o jėgų niekam kitam neliko. Rašytojai buvo brukami taip smarkiai, kad nubrozdino smegenis ir niekas daugiau prie jų artintis nenori. Kūrėjai pilietinio ugdymo diskurse visai nefigūruoja, kaip ir Lietuva kokiame nors – ne užkariautojų ir okupantų – kontekste. Lygiai taip pat per gerklę brukta sunkioji pramonė žmonėms paliko tokį gerą įspūdį, kad šiandien niekas negali įsivaizduoti jokios gamybos.

Todėl visiems atrodo natūralu, kad mes nieko ne tik neturim bei nesugebam, bet ir turėti ar sugebėti net negalim. Kam gamintis patiems, jei kiti, greičiausiai, gamins pigiau? Juk visos kitos elektrinės statomos iš šventos dvasios, o ne už pinigus, mes vieninteliai mokam už gaminamus reaktorius, kitiems juos išrašo šventoji dvasia su šventais dvasiukais. Visi prisimins Ekraną, bet niekas neprisimins Spartos. Visi žino Nacionalinio stadiono istoriją, bet nepastebi Klaipėdos uosto.

Ta pačia nata atsiliepiama apie kūrėjus. Koks Mekas ir Mačiūnas nesąmonė, amerikonai jie, ne lietuviai, ir apskritai Fluxus yra šūdas, o nouneiminis Kudirka yra jėga, nes yra tik du geri muzikos kūriniai Lietuvoje – Tautiška giesmė ir Trys milijonai. Pilni Vilniaus kabakai jaunų bičų ir panikių, kurie kala į klyną, bet ant didelės scenos lipa Andrius Mamontovas ir Česlovas Gabalis. Nes organizatoriai ir visi kiti, kas žino paniatkes, tuoj pat sugalvos tūkstantį priežasčių, kodėl jauni bičai ir panikės bus nieko gero.

Tačiau yra žmonių, kurie dirba savo darbą ir yra padėję ant viešosios nuomonės. Tos sritys, kurios yra nubėgusios taip toli į priekį, kad bambekliai net nebespėja bambėti jiems iš paskos. Girdėjote apie Life Sciences Baltics 2012? Aišku, ne, jei esate bambeklis. Girdėjote, jei skaitėte Verslo Klasę praėjusį mėnesį. Arba Valstybę šį. Bet tikrai girdėjote apie tai, kaip reikia balsuoti „prieš“. Nes Andrius Mamontovas taip sako (nes jis to reikalo ekspertas). Nes LSDP taip sako. Nes TT taip sako. Nes visa opozicijos rinkiminė kampanija yra tokia neigiama, kad net TAIP sako ne.

Bet ar tikrai žiūrite ten, kur reikia? Ne į išaugusias valstybės įmonių pajamas, o į valstybės skolą (kuri yra trečdaliu mažesnė, nei Maastrichto kriterijai, kurių net didžiosios ES senbuvės neatitinka)? Į iki BBB pakeltą kredito reitingą, ar į „neskatinamą“ žaliąją energetiką (kuri yra subsidijuojama iš visų jėgų)? Ar tikrai spręsti norite tik iškišę galvas iš purvo, o ne gerai įkvėpę oro ir pasidairę, kaip čia viskas atrodo?

Atsistokit, įkvėpkit oro ir tada iš visų jėgų spirkit į kiaušus tiems, kurie leido sau pilti purvą jums ant galvos. Balsuokit už. Balsuokit už poziciją. Leiskim Baltijos valstybėms sukurti mums porą tūkstančių (!) darbo vietų, dalyje kurių bus mokama daugiau, nei bet kuris minimalios algos pažadas. Pasigaminkim šiek tiek elektros – dalį parduosim, dalį patys suvartosim. Tegul paspaudžia ir Gazpromą, kad dujos būtų pigesnės.

Nusikratykim gamybos baimės. Pamatysite, kaip kūryba tuoj pat taps ne tokia atgrasi.