Žymos

, , ,

Sveikinu, Rūta, tu jėga 🙂

Olimpinės žaidynės. Dar vienas nuostabus žmonijos kūrinys, kurį kadaise bandė sumauti valstybei protą išmylėjusi organizuota religija. Po daugiau nei 1000 metų Olimpinių žaidynių, Teodosijus nusprendė, kad olimpinė dvasia nesiderina su krikščioniška tradicija (mat viena yra paremta senomis politeistiškomis barbariškomis tradicijomis su galimybe jas pritaikyti purviniems politiniams žaidimams, o kita įkūnijo Olimpinių žaidynių filososfiją) ir jas reikia uždrausti (394 m.).

Iki tol net ir ta civilizacija, už kurią jaučiamės pranašesni (su savo iPhone ir Hummer neviltimi), suprato, kad sporto šventė, kurios metu bendru sutarimu nekariaujama, yra puiki idėja. Žinoma, atsirasdavo šiknaskylių, kurie sugalvodavo ką nors užpulti olimpinių paliaubų metu. Bet dažniausiai nepuldavo. Todėl laužantys olimpinę taiką nusipelno Pasaulio subinių titulo.

Pasaulio šiknaskylių manierą pastaruoju metu labai sėkmingai pritaikė dvi debiliškiausių pasaulio šalių dešimtuko senbuvės – Rusija ir Kinija. Kinija, tiesa, dorojosi su disidentais, tai čia kaip ir nesiskaito, jai tai kasdienybė. Kadaise Spartai už išsikalinėjimą buvo skirta bauda ir buvo uždrausta dalyvauti žaidynėse. Rusijai už karą Gruzijoje – ne. Prieš tai, 1972 metais tokio lygio šiknaskylėmis apsiskelbė „Juodasis spalis“, nužudęs 11 Izraelio atletų išpuolio Miunchene metu. Bet, kadangi „Juodasis spalis“ su konkrečia valstybe nesisaistė, nebuvo kam ką nors uždrausti.

Nuo 2000 metų Sidnėjaus olimpinių žaidynių olimpiniuose miesteliuose stovi „Taikos siena“, nes Jungtinių Tautų rezoliucijos šiuolaikiniam pasauliui neužtenka. Šiais metais pirmą kartą ji (rezoliucija) priimta vienbalsiai. Keista, bet papildomos iniciatyvos taikai turėjo būti įgyvendinamos kone nuo žaidynių atgaivinimo 1896 metais. 1920, pavyzdžiui, pirmą kartą buvo paleisti taikos balandžiai. Nes tuo metu Olimpinių žaidynių idėos žmonėms, akivaizdu, taip pat neužteko.

Vokiečiai už Pirmąjį pasaulinį karą buvo išmesti iš dviejų olimpinių žaidynių: nedalyvavo 1920 Antverpene ir 1924 Paryžiuje vykusiose Olimpinėse žaidynėse. Žinoma, po 1939 metų bajerių Vokietija grįžo į Olimpines žaidynes kaip trys atskiros komandos 1952 metais (1956 susijungė į vieną ir nuo 1968 išsiskyrė į dvi). Vėliau visiškais avinais pasirodė Sovietų Sąjungos olimpinė delegacija, atvykusi šviežiai po Vengrijos sukilimo, dėl ko iš žaidynių pasitraukė Ispanija, Nyderlandai ir dar kelios komandos. 1956 uždarymo ceremonijos metu, siekiant parodyti Pasaulio vienybę, eisena ėjo bendra, o ne po tautinėmis vėliavomis.

1964 pasaulio subinės bruožus ėmė rodyti Kinija (ištobulinusi juos 2008 metais Pekine): žaidynių metu įvykdė savo pirmąjį atominio ginklo bandymą. Nu subinės, ne (dar Nikita Chruščiovas buvo nuimtas, bet kitoj Pasaulio subinėj, tad nestebina)? Jau nekalbu apie Sovietų Sąjungos karą Afganistane, bet su Afganistanu ten sudėtinga, kaip visada. Meksika 1968 elgėsi panašiai kaip Kinija Pekine, todėl užsidirba akivaizdų Pasaulio subinės titulą. Natūrali Pasaulio subinė buvo ir visą laiką tyliai oficialiai kariavusi Šiaurės Korėja, bet kas į ją išvis dėmesį kreipia.

Regis tiek. 1972 – 1992 metai buvo JAV ir SSRS matavimosi ilgiais metai, tad vyko labai daug visokiausių boikotų, dalis jų buvo vedami vienos ar kitos šalies, patraukiant į savo pusę krūvą saviškių. Tad nežinau, kaip čia daryti su tais titulais. Tačiau tikiu, kad bendrą vaizdą jau susidarėte, tiesa?

Bet kokiu atveju, kad ir kaip antikapitalistiškai ir hipiškai skambėtų, Olimpinė taika yra vienas iš nedaugelio išties gerų žmonijos išradimų. Saugokime ją, be pagalbos žmonėms sunku vieniems kitų nežudyti.


(c) and more info: Mykolas Kleck

p.s. prakalbus apie lochus, šitas storas pyzda nusipelno kuolo į šikną. Yra progų, kuomet debiliškumas sušvinta vaivorykšte. Šis atletas savo durnumo šviesos pagalba matomas iš kosmoso.