Žymos

, ,

Perskaičiau Žymanto Baranausko raportą apie Blogout 2012. Ir prisiminiau, kad aš irgi rašau „apie viską“. Ir durnas pastabas, tipo, „rašai apie X taip, tarsi ką nors žinotum“. Tačiau pranešiu jums naujieną, mielieji. Ypač tokius dalykus reikėtų įsisamoninti tinklaraštininkams, rašantiems tik apie, pavyzdžiui, mobiliuosius telefonus ir niekinantiems visus kitus, kaip „rašančius apie viską“.

Neįmanoma vienos temos izoliuoti nuo kitų susijusių temų. Tinklaraščio įrašams, bent jau tokiems, kokių kupina Lietuvos tinklaraštininkų grietinėlė, negalioja tie patys dėsniai, kaip moksliniams straipsniams apie galimą Kopenhagos stygų teorijos suponuojamų testų poveikį standartinio modelio pagrindą sudarančioms mokslo filosofijos idėjoms. Negalioja ir Henry Fordo sugalvota darbo specializacija.

Jei tikiesi suprasti supantį pasaulį bent paviršutiniškai sveikame kontekste (ir savo mintimis pasidalinti), būsi priverstas skaityti „apie viską“. Nepavyks atskirti kultūros ir energetikos nuo politikos, žurnalistų etikos nuo teisės, istorijos nuo archyvistikos, o politinių tendencijų nuo ekonominės konjunktūros. Gali mėginti, bet liksi gyventi tik mažame mažame pasaulėlyje, kuriame skaičiuojamos energetikos projektų kainos 2050 metais.

Mes vis dar įsivaizduojame, kad laikraščių skiltys atspindi mūsų gyvenimo skiltis ar, dar baisiau, mus supančio pasaulio skiltis. Kad „Kultūra“ yra viena sritis, „5 puslapis“ – kita ir šios abi skiltys yra geležinėmis antraštėmis atribotos nuo „Dienos naujienų“. Porą šimtų metų formavęsis spaudos maketavimo įprotis, nenuostabu, yra nagais ir dantimis įsikabinęs į šiuolaikinės visuomenės audinį, tačiau šiandien švytuoklė ima judėti priešinga kryptimi.

Mokslas, ne taip seniai išgyvenęs žiaurų specializacijos vajų, grįžtasi į sudegintus tiltus ir svarsto, kaip juos atsakyti. Tarpdisciplinės, transregioninės, tarptautinės studijos – visa tai yra mėginimas iš specializuotos daugumos sukonstruoti renesansinę Chimerą; tačiau yra gana akivaizdu, kad centre turi stovėti naujas renesansinis žmogus, tarpdisciplinis vertėjas, moderatorius.

Priešingai nei moksle, tokioje laisvos formos medijoje kaip blogosfera centre stovičiąjam reikia kur kas mažiau Renesanso, nei moksle ir teisingai daro tie, kurie nepabūgsta žengti ten, kur dar turi daug ko išmokti. Tad sveikinu rašančiuosius apie viską – taip ir toliau!